MČR juniorů a dorostu dráha 2023 Národní rekordy Michala Rady na 300 m př. a 400 m př.

6. místo      4x

7. místo      8x

8. místo      4x

Bilance atletů zařazených do SCM

Michaela BĚHOUNOVÁ (VS Tábor, trenér Marek Hrubý) má již splněný limit na příští rok. Nejlepší výkon na 100 m př. 14.54 dosáhla na Mistrovství Kraje Vysočina a Jihočeského kraje mužů, žen, juniorů a dorostu v Jihlavě (4.6.2023). Na Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze běžela 14.62 a obsadila 15.místo.

Martin DUŠEK (VS Tábor, trenér Marek Hrubý) má rovněž splněný limit do SCM. Nejlepších výkonů dosáhl na přelomu června a července, kdy si vytvořil nové osobní rekordy – 100 m 11.05 3.kolo 2.ligy mužů a žen v Táboře 25.6.2023, 200 m 22.54 Velká cena Tábora v Táboře (11.7.2023). Na Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze se probojoval na 200 m do finále, kde obsadil 7.místo v čase 22.84. Na 100 m mu chyběla jedna setina k postupu do finálové osmičky (11.25).

Adéla HOLUBOVÁ (Sokol České Budějovice, trenér Petr Bahenský) patří mezi největší atletické talenty současnosti. Splnila limit na příští rok do vyšší kategorie TOP SCM a zároveň i na letošní EYOF v Mariboru a ME juniorů v Jerusalemu. Na Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze zvítězila v běhu na 800 m časem 2:07.47 a též na Mistrovství ČR mužů a žen do 22 let na dráze v osobním rekordu 2:04.97. Kromě toho zaběhla na 3.kole 1.ligy mužů a žen ve Vlašimi rychlou 400 m 55.85 a stihla i v červnu reprezentovat ČR na MU dorostu.

Lucie CHMÁTALOVÁ (VS Tábor, trenér Marek Hrubý) vyladila formu na Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze, kde si na 100 m př. zaběhla osobní rekord 14.54, kterým obsadila 14.místo a splnila výkonnostní podmínku pro zařazení do SCM na příští rok.

Tomáš JELÍNEK (Sokol České Budějovice, trenér Jiří Couf) v příštím roce již věkem nespadá do kategorie atletů, kteří mohou být v SCM. Z tohoto důvodu měl velkou motivaci uspět na Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze. Moc mu to ale nevyšlo, protože výkon 1.95 ve výšce znamenal jen 5.místo. Chuť si spravil na Mistrovství ČR mužů a žen do 22 let na dráze, kde skočil 2.09 a obsadil 2.místo.

Antonín KINŠT (TJ Nová Včelnice, trenér Marek Strnad) reprezentoval ČR na MU dorostu, kde si také zaběhl nejrychlejší 3000 m – 8:57.46. Na Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze doplatil na pomalu rozběhnutý závod, nakonec skončil na 4.místě v čase 9:12.32. Také on má již splněný limit do SCM na rok 2024.

Lindě MARUŠOVÉ (VS Tábor, trenérka Šárka Chládková) chybí ke splnění limitu do SCM na rok 2024 šestnáct setin vteřiny. Nejlepšího času na 100 m dosáhla na Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze, kde zaběhla čas 12.51 a obsadila 13.místo.

Žaneta PIVCOVÁ (SKOK Jindřichův Hradec, trenér Vlastislav Pivec) reprezentovala ČR na MU ve vrzích. Nejlepší výkon sezóny dosáhla na Přeboru Prahy mužů, žen, juniorů a juniorek 20.5.2023 v Praze, kde vrhla 4kg kouli 13.06. Na Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze vybojovala bronzovou medaili výkonem 12.37. Tento výkon je lepší limitu do SCM na příští rok.

Petr SVOBODA (VS Tábor, trenérka Tereza Brázdová) se v úvodní části sezóny potýkal se zdravotními komplikacemi. Z tohoto důvodu se další z velkých atletických talentů prosadil až od poloviny června. Na Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze se mu po výborném větrném čase v rozběhu na 110 m př. 13.80 ve finále nedařilo a skončil na 6.místě časem 14.34, 14.místo obsadil ještě v disku 39.16. Na lepší časy se začalo blýskat na mítinku MID.SUMMER.TRACK.NIGHT v Drážďanech 30.6.2023, kde zaběhl regulérní čas na 110 m př. 13.85. A 15.-16.7.2023 vzestup formy potvrdil na Kláštereckých vícebojích v Klášterci nad Ohří splněním limitu na ME juniorů v desetiboji 7483 bodů. Z dílčích výsledků tohoto závodu je zajímavá především 100 m – 10.76 a 400 m – 48.34.

Magdalena ŠIMÁNKOVÁ (Sokol České Budějovice, trenér Petr Bahenský) se tak trochu na své původní disciplíně hledá. V letošním roce na 2.kole 1.ligy mužů a žen 27.5.2023 v Praze zaběhla 800 m v čase 2:23.31. Pro Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze si zvolila 2000 m př.. A volba to nebyla vůbec špatná, což dokládá dosažený čas 7:42.05 a 10.místo. Tento čas je pouhých 7 vteřin od limitu SCM.

Adéla ŠTEFANOVÁ (Sokol České Budějovice, trenér Petr Bahenský) má splněný limit do vyšší kategorie TOP SCM. V červnu reprezentovala ČR na MU dorostu, na Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze si vytvořila osobní rekord na 3000 m 9:53.81 a obsadila 4.místo. Na poloviční trati 1500 m získala bronzovou medaili v čase 4:36.58. Tento čas dokázala překonat na Mistrovství ČR mužů a žen do 22 let na dráze a v novém osobním rekordu 4:32.69 vybojovala 7.místo.

Filip TOUL (SK Čtyři Dvory České Budějovice, trenér Pavel Suchý) je další z velkých atletických talentů. Také on má splněný limit do vyšší kategorie TOP SCM a též v červnu reprezentoval ČR na MU dorostu. Oproti halové sezóně, kdy běhal převážně 3000 m, tak v té dráhové nastupuje pouze k závodům na 800 m a 1500 m. V tempovém taktickém závodě zvítězil na Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze v běhu na 1500 m v čase 4:05.22. Osobní rekord má ale výrazně lepší – 3:53.67, který zaběhl na 2.kole 1.ligy mužů a žen 27.5.2023 v Praze a tím splnil limit na letošní EYOF. Na Memoriálu Josefa Odložila 5.6.2023 v Praze svoji formu potvrdil dalším osobním rekordem, tentokrát na 800 m – 1:54.90.

Mezi další výrazné osobnosti nastupující atletické generace České republiky patří v řadách jihočeských atletů především Michal RADA (Sokol České Budějovice, trenér Jiří Couf), který v letní sezóně dvakrát překonal rekord ČR v běhu na 300 m př. v čase 36.18 a 400 m př. (91,7cm) 51.98. Zároveň tyto disciplíny vyhrál na Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze a na Mistrovství ČR mužů a žen do 22 let na dráze. Reprezentoval na MU dorostu a splnil limity na EYOF a Mistrovství Evropy juniorů. Podobně se daří Lurdes Gloria MANUEL (VS Tábor, trenérka Šárka Chládková), která zvítězila na Mistrovství ČR mužů a žen do 22 let na dráze ve fantastickém čase na 400 m 52.31 a také ona má splněný limit na Mistrovství Evropy juniorů. Další, na koho nesmíme mezi jihočeskými talenty zapomenout je Nina RADOVÁ (Sokol České Budějovice, trenér Jiří Couf), která na Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze zvítězila v běhu na 300 m př. (41.82) a na Mistrovství ČR mužů a žen do 22 let na dráze obsadila 4.místo časem 60.50, když v rozběhu běžela ještě o 35 setin rychleji.